113kw

Prof.ing.arch. František Cubr

Architekt a vysokoškolský pedagog, který svou celoživotní prací významně změnil tvář Prahy navždy… a na jehož bedrech ležela značná část zodpovědnosti za reprezentaci (tehdejšího) Československa na výstavách EXPO.

obrazekSvůj život tento muž prožil ve stresu a dnes nepředstavitelných starostech o koordinační záležitosti, a tyto faktory jej v předčasném věku 65 let zabily – zemřel na infarkt. Proto jsem jej nikdy osobně nepoznala – avšak přesto cítím ke svému dědečkovi (z matčiny strany) silné pouto, velký respekt a hrdost na jeho skutky. Jeho pracovitost a povaha jsou mým vzorem.

článek v sekci „Architekti v ČR“ na www.archiweb.cz

Kristina Weiserová | Pouč se | 1089x

Ernesto Guevara de la Seina - pravda o jeho mýtu

che

Poznej pravdu

Ernesto „Che“ Guevara, jeho osobnost a cesta životem, bylo téma mé ročníkové gymnaziální práce na seminář historie (2004). Mým cílem bylo pochopit jeho osobnost, a proč je některými oslavován a jinými zatracován.

Závěr? Stojí za to, tohoto člověka obdivovat pro jeho lidské vlastnosti a nedělat z něj pouhý symbol levicové revoluce.

Tak pokud se chcete přestat jen tvářit, že víte, kdo Che Guevara byl, a chcete to opravdu zjistit, vytiskněte si mou práci.

Zdroje:

  • „Svět poznání" – kolektiv autorů, encyklopedie, nakl.Marshall Cavendish
  • „Z neznámých stránek historie“ – Vl.Nálevka, nakl.Skřivan, Praha 2001, I.vydání
  • „Kubánská revoluce – kritický pohled“ – Sam Dolgoff, nakl.Anarchistická knihovna, Praha 2002, I.vydání
  • rozsáhlá recenze knihy J.L. Andersona „Che Guevara: Revoluční život“ (kniha zatím v češtině nevyšla) – M.Abraham, časopisu LRKI Trotskyist International z r.1997, recenze doplněná o citace z vlastních Guevarových deníků
  • internetové stránky věnované jeho kultu (zdroj obrazových materiálů)

Na podzim roku 2007 jsem sestříhala video o Kubě. více info

Kristina Weiserová | Pouč se | 45x

Egyptský panteon

Tento referát má za úkol vám přiblížit alespoň ty z nejzákladnější členy rozsáhlé rodiny staroegyptských Bohů.

Kristina Weiserová | Pouč se | 431x

léto 2003 - "Britský příběh"

Na motivy povídky: Gustav Meyrink – „Tajemství zámku Hathaway“

Předlohou tohoto námětu se stala povídka Gustava Meyrinka. Jsou však přidány nové postavy, a děj části je přenesen do Prahy. Celý text – námět na scénář, má délku cca 20 stran. Důvodů, proč jsem si vybrala právě tuto povídku, je několik.

Gustav Meyrink je sice vídeňský rodák, ale prožil část svého života v Praze, které se věnoval ve svém díle ( povídky Praha magická, Netopýr), Praha je dějištěm několika jeho románů. Jeho tvorba se mi líbí, protože je velmi obrazný, takže mi při čtení v podvědomí doslova „běží filmový příběh.“ Konkrétně povídku „Tajemství zámku Hathaway“ jsem si vybrala, protože výborně stupňuje dramatické napětí až k vrcholnému sdělení připomínající věc, která jakoby už mezi lidmi zmizela. Stát si za svými sliby, dodržet slovo, vyrovnat účty, cítit odpovědnost za slib…to se dnes, v době mobilních telefonů nenosí. Maximálně zaslat sms s omluvou, proč slovo nebylo dodrženo. Britští lordové a sirové ale na tom byli jinak. Ať už se jejich prapředek zapletl do kšeftů jejichž následky jsou sebehrůznější, zavázali se slovo svého rodu nepošpinit. Prapředkův přítel doktor je hrůzná nesmrtelná stvůra, protože pokus se nezdařil, došlo tedy na druhou část slibu – „…když to nevyjde, my, páni z Hathaway, se postaráme, abys u nás nalezl přístřeší.“ Dle mého názoru je mým úkolem upozorňovat lidi na věci, které jsou a vždycky byly TAKÉ důležité. Dnes si většina lidí myslí, že jediné, co je opravdu důležité, jsou peníze.

Kristina Weiserová | Text art | 182x

zima 2000/2001 - "Manon Lescaut včera a dnes"

Kvůli divadelnímu festivalu našeho gymnázia jsem se pustila do úpravy veršovaného díla Vítězslava Nezvala.

Kristina Weiserová | Projekty /Projects | 595x

Pokračuj: 1-5 6-10 11-15